Dizajnovanie psov a dizajnérske plemená psov


V spoločnosti psov sa triedny systém historicky delí na čisté plemená a zmiešané plemená. "Modrá krv" alebo psi s rodokmeňom sa považovali za hornú vrstvu, zatiaľ čo psy nezdokumentovaného pôvodu (zmiešané plemená, mutt/bastard a kríženci) boli považované za bežné. Avšak systém tried psov, podobne ako ľudská hierarchia, sa časom zmenil. Mať ušľachtilé čistokrvné urodzené právo už nie vždy znamená žiadanejšie, prestížnejšie alebo drahšie domáce zviera.

Čo je zmiešané plemeno?

Pes zmiešaného plemena, ako už názov napovedá, má vo svojej krvnej línii viac ako jedno plemeno. Väčšina psov zmiešaných plemien má neidentifikovaný pôvod. Inými slovami, neexistuje platná dokumentácia o tom, kto boli ich predkovia alebo koľko rôznych plemien prispelo k ich genetickej výbave. Mutt je zmesou mnohých genetických vlastností a môže mať akúkoľvek kombináciu vlastností jeho predkov. Potenciál rozmanitosti vzhľadu, postavy a temperamentu je nekonečný. Čisté plemeno je najmä to, ktoré je registrované, má definitívnu líniu odvodenú od cieľavedomého šľachtenia na produkciu psov s konzistentnejšími vlastnosťami. Plemenné normy upravujúce fyzické vlastnosti zachovávajúce integritu plemena, ktoré je registrované v uznávanom kynologickom klube.

Čo je to dizajnérske plemeno?

Myšlienka dizajnérských plemien spája to najlepšie z oboch svetov. Registrované čisté plemená psov sú zámerne "zmiešané", aby sa vytvorili dizajnérske psy. Zámerné miešanie plemien optimalizuje najlepšie vlastnosti každého rodiča. Niekedy môže mať pes vo svojej krvnej línii viac ako dve čisté plemená, ale na rozdiel od mutt sa dá jeho línia identifikovať.

Dizajnérske plemená sa voľne označujú ako hybridy, ale toto nie je presná terminológia. Skutočné hybridy sa vytvárajú, keď dochádza k rozmnožovaniu medzi rôznymi druhmi. Potomstvo vytvorené zmiešaním dvoch krvných línií v rámci druhu (tj psovitého) by sa malo presnejšie označovať ako krížence. Stručne povedané, pes zmiešaného plemena alebo mutt je bez bližšej identifikácie jeho predkov, zatiaľ čo kríženec alebo dizajnérsky pes má identifikovateľných rodičov dvoch alebo viacerých overených plemien.

Ako sa "navrhujú" dizajnérske plemená?

Jednoduché šľachtenie napríklad štandardného pudla a zlatého retrievera, ktorý produkuje prvú generáciu zmiešaných mláďat, nekvalifikuje tento vrh ako uznané nové plemeno. Vytvorenie nového plemena si vyžaduje starostlivý, cieľavedomý chov. Vytvorenie nového plemena psa s názvom "Goldendoodle" chvíľu trvalo.

Tu je malý prehľad genetiky s použitím Goldendoodle ako príkladu. Prvá generácia zmiešaných mláďat sa nazýva kríženec F1 a je to zmes štandardného pudla a zlatého retrievera 50-50. Keď sa chovajú dvaja kríženci, nazýva sa to kríženie F2. Keď sa chovajú dvaja psi F2, ich potomkovia sa nazývajú F3-cross. Kríže F3 sa nazývajú "viacgeneračné" kríženia. Trvá tri generácie zdokumentovaného chovu, aby sa považovalo za "plemeno" (v tomto prípade Goldendoodle) a nie za "krížence" štandardného pudla a zlatého retrievera. Inými slovami, registrované meno, Goldendoodle, si treba zaslúžiť. 

P0+P1 = F1         

F1+F1 = F2

F2+F2 = F3

____________

Použitím troch plemien by vzorec vypadal nasledovne.

P0+P1 = F1

F1+P2 = F12

Aké sú výhody a nevýhody dizajnérskych plemien?

Dizajnérske plemená majú výhody a nevýhody:

Výhody:

  • Starostlivým chovom môžu vzniknúť mláďatá, ktoré majú najlepšie vlastnosti oboch rodičov. 
  • Genetika sa často zlepšuje krížením, pretože mláďatá môžu vykazovať väčšiu srdečnosť alebo hybridnú energiu. Príbuzenská plemenitba má tendenciu zosilňovať slabšie črty, zatiaľ čo kríženie môže pomôcť vyhnúť sa niektorým nežiaducim recesívnym črtám pridaním sily do genofondu. Inými slovami, recesívne gény sa pri miešaní plemien nemusia prejavovať tak často. 
  • Génové fondy môžu byť nestále a hoci výsledky dizajnérskeho šľachtenia nemusia byť také predvídateľné, ako si mnohí želajú, stále sú ďaleko viac predvídateľnejšie ako charakteristiky zmiešaného šľachtenia bez zámeru.

Zápory:

  • Kombinácia plemien nemusí priniesť také konzistentné výsledky ako tie, ktoré sa dosiahnu pri párení čistých plemien.
  • Recesívne znaky, aj keď sú zriedené, sú stále možné.

Aké sú niektoré bežne uznávané dizajnérske plemená?

Cockapoo: Toto je kríženec pudla (zvyčajne nie štandardného) a kokeršpaniela. Toto plemeno existuje už dlho a je považované za jedno z pôvodných dizajnérskych plemien.

Malti-poo: Je kríženec maltézskeho psíka a pudla (opäť menšia varieta pudla).

Peke-a-poo: Ďalší úspešný chov malého pudla a pekinéza produkuje mláďatá s dlhším nosom a menšími problémami s dýchaním.

Labradoodle: Kríženec štandardného pudla a labradora produkuje inteligentného, ​​atletického a väčšieho psa.

Goldendoodle: Táto kombinácia zlatého retrievera a pudla vedie k priateľským, lojálnym domácim miláčikom.

Puggle: Rodičia bígla a mopsa produkujú roztomilé, zábavné šteniatka primeranej veľkosti, ktoré nemajú toľko respiračných problémov ako čistokrvné mopslíky.


Crossbreeding plemena shar pei vo svete

Ba-shar

Bull-Pei 

Cocker-Pei

Sharp eagle: 



Ako vidíte, existuje veľa možných kombinácií krížených psov. Nenechajte sa preto zastrašiť modrou krvou. Zmiešané plemená a kríženci môžu produkovať nádherné psy s vyhľadávanými vlastnosťami, ktoré sú skvelými rodinnými miláčikmi.


© 2024, Crossbreed DOGS

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky